Parafia św. Kazimierza

Oficjalny serwis

Liturgia

Niedzielna i świąteczna

Porozmawiajmy

Na Forum

Koło PTTK "Królewicz"

Razem wędrujemy

Litanie

Modlitwy litanijne

Litania jest jedną z form modlitwy, gdzie po wezwaniu prowadzącego odpowiada się powtarzającym wezwaniem (np. Kyrie eleison, zmiłuj się nad nami, módl się za nami). Wyraża uwielbienie i prośbę o pomoc skierowaną bezpośrednio do Boga lub przez wstawiennictwo Maryi czy świętych.
Łacińskie słowo "litania" ← greckiego "λιταυεία" = błaganie ← "litē" = prośba, modlitwa.

Litanie zwykle stanowią część nabożeństwa eucharystycznego. Rozpoczyna się ono pieśnią "O Zbawcza Hostio" i wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Następnie odmawia się lub śpiewa litanię. Po hymnie św. Tomasza z Akwinu "Przed tak Wielkim Sakramentem" i modlitwie końcowej udzielane jest błogosławieństwo eucharystyczne.

 

Litanie zatwierdzone przez Kościół do publicznego odmawiania:
  1. Litania do Najświętszego Imienia Jezus (1886, Leon XIII)
  2. Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa (1889, Leon XIII)
  3. Litania do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana
  4. Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny
  5. Litania do św. Józefa
  6. Litania do św. Kazimierza
  7. Litania do Wszystkich Świętych
powered by social2s

Bartolomé Estebana Murilla, Święta Rodzina z ptaszkiem, XVII

Litania do św. Józefa

19 marca – Uroczystość św. Józefa

Ojcowie i pisarze Kościoła podkreślają, że do opieki nad Jezusem i Maryją Opatrzność wybrała mężczyznę o niezwykłej cnocie. Dlatego Kościół stawia św. Józefa na czele wszystkich świętych i daje mu wyróżnione miejsce w hagiografii. O św. Józefie pierwszy pisał Orygenes, chwaląc go jako „męża sprawiedliwego”.

Nowe wezwania (na razie tylko w wersji łacińskiej) do Litanii św. Józefa.

powered by social2s

Wizerunek św. Kazimierza, obraz Agostina Masucciego

Litania do św. Kazimierza

4 marca – Święto św. Kazimierza

Kazimierz był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Urodził się w roku 1458. Odznaczał się szczególną czystością ducha i miłosierdziem względem ubogich. Przy boku ojca brał czynny udział w życiu politycznym. Gorliwy czciciel Eucharystii i Najświętszej Maryi Panny, wiele czasu poświęcał na modlitwę. Po długotrwałej chorobie płuc zmarł w roku 1484.

powered by social2s

Arcybractwo

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

I piątek miesiąca / czerwiec

Pierwsze litanie do Najświętszego Serca Jezusowego powstały w XVII wieku. Obecna pochodzi z wieku XIX. Jej początki wiążą się z francuskim klasztorem sióstr wizytek. Do publicznego odmawiania zatwierdził ją papież Leon XIII w dniu 2.04.1889 roku. On też dołączył do litanii akt poświęcenia rodziny ludzkiej Sercu Jezusa. Papież Pius XI dodał akt wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać co roku w Uroczystość Serca Jezusowego.

powered by social2s

Sanktuarium loretańskie

Litania Loretańska

Litania znana we Francji od XII w., a w Loreto we Włoszech od XVI w. Zatwierdzona została oficjalnie przez papieża Sykstusa V w 1587. Jej korzenie związane są z nabożeństwami odprawianymi w Domku Świętej Rodziny z Nazaretu, który został przeniesiony do Loreto przez rodzinę de Angeli w 1294 roku.

powered by social2s
św. Szymon z Lipnicy

Modlitwa w okresie epidemii

Modlimy się "w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia".

Wszyscy mamy na pewno swoje ulubione teksty. Pozwólcie, że zasugeruje Wam jeszcze kilka tekstów zaczerpniętych z liturgii Kościoła.
My księża codziennie o godz. 20.3o odmawiamy w tej intencji różaniec w kościele łącząc się z Wami modlącymi się w swoich domach.

powered by social2s

Obecni na Forum

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.

Back to top