Parafia św. Kazimierza

Oficjalny serwis

Liturgia

Niedzielna i świąteczna

Porozmawiajmy

Na Forum

Koło PTTK "Królewicz"

Razem wędrujemy

II tydzień

Kalendarz adwentowy

II tydzień

Powrót do → Kalendarza

 

6.12 (niedziela) – św. Mikołaj, biskup Miry (IV w.)

Z kart historii

Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wyczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi.
Wybrany na biskupa miasta Miry w Licji (obecnie Demre w Turcji) podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale przede wszystkim dyskretnie okazywaną troską o ich potrzeby materialne. Zmarł pomiędzy 345 a 352 rokiem.
Kult św. Mikołaja ze szczególną intensywnością zaczął się rozszerzać w całym Kościele od X wieku. Jego największe sanktuarium to Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy we włoskim Bari, gdzie pochowana została m.in. polska królowa Bona Sforza d’Aragona (1494-1557).

 

7.12 (poniedziałek) – św. Ambroży, biskup Mediolanu (IV w.)

R.Kern, Humor Ojców Pustyni

[158] W Celle młody mnich rąbie drzewo.
Przechodzący starzec obserwował go i po chwili rzekł:
– Twoja siekiera, bracie, każe mi myśleć o piorunie.
– Z powodu szybkości? – zapytał ten z zadowoleniem.
– Nie, nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce.

[161] Do wiecznie użalającego się mnicha abba Makary powiedział:
– Jesteś nieszczęśliwy?
Pomyśl, jaki ból gardła może mieć żyrafa albo o odciskach stonogi.

 

8.12 (wtorek) – Niepokalane Poczęcie NMP

Ku refleksji

Po odkryciu najstarszych śladów człowieka w Afryce, gazety pisały: „Ewa była Murzynką”. Ale archeologia nie powie kim był pierwszy człowiek. Jej badania są bowiem zamknięte w granicach świata i brakuje im środków, by je przekroczyć.
Jeżeli chcemy wiedzieć, jaka była Ewa, musimy poznać Maryję. Ona, jak Ewa, jest bez grzechu poczęta. Maryja, tak jak Ewa, w pełni wolności, staje przed pytaniem o przyjęcie Bożej woli i wypowiada „tak”, które przyniosło światu zbawienie.

W Niepokalanej Maryi poznajemy, że historia zbawienia nie jest sumą przypadków, ale dramatem wolności – historią ludzkich wyborów.

 

9.12 (środa) – św. Jan Diego Cuahtlatoatzin (XV/XVI w.)

Indian Mówiący Orzeł, któremu objawiła sią Matka Boża w Guadalupe

R.Kern, Humor Ojców Pustyni

[189] Starca zapytano kiedyś:
– Dlaczego, abba, kiedy twój towarzysz w celi śpiewa psalmy, ty zawsze jesteś przy oknie?
Odpowiedział:
– Nie chcę, by myślano, że go torturuję…

[225] W związku z cnotami mawiał błogosławiony Jan: „Cnota polegająca na tym, że nie miałeś nigdy pokusy, nie jest cnotą, a zaledwie hipotezą”.

 

10.12 (czwartek) – Matka Boża Loretańska

Z kart historii

W roku 1294 włoska rodzina De Angeli (Anielskich) przywiozła do Loreto Domek z Nazaretu. Wokół tej szczególnej relikwii z czasów Jezusa powstało Sanktuarium Matki Bożej oraz odmawiana w całym świecie Litania loretańska.

Kult Matki Bożej Loretańskiej dotarł do Polski już w XV w. Mamy wiele kopii Świętego Domu. Jedna z nich znajduje się kościele ojców kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie.

 

11.12 (piątek) – św. Damazy I, papież (IV w.)

Z kart historii

Urodził się ok. 305 roku. Był z pochodzenia Hiszpanem. Należał do duchowieństwa Kościoła rzymskiego, którego biskupem został w 366 roku w czasach niezwykle burzliwych. Znany jest zwłaszcza z gorliwego rozkrzewiania kultu męczenników rzymskich. Uporządkował katakumby po zniszczeniach w okresie prześladowań chrześcijan, umieszczając tam epigramy nagrobne. Zwoływał synody dla zwalczania odstępstw od wiary; wkładał wiele trudu w głoszenie prawdziwej nauki Kościoła. Na jego polecenie św. Hieronim podjął się przekładu Pisma Świętego na łacinę. Zmarł w 384 roku.

 

12.12 (sobota) – Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe

Z kart historii

W roku 1531 na wzgórzu Tepeyac nieopodal miasta Meksyk, na terytorium dzisiejszego Meksyku, Dziewica Maryja objawiła się Juan Diego Cuauhtlatoatzin z plemienia tamtejszych Indian. Na jego płaszczu w cudowny sposób utrwalił się Jej wizerunek, który miejscowi wierni aż do dziś otaczają wielką czcią. Przez tego Świętego, obdarzonego nieskazitelną wiarą, Święta Boża Rodzicielka i Matka Kościoła wzywa wszystkie narody do miłości Chrystusa. Wspomnienie NMP z Guadalupe zostało wprowadzone do Kalendarza liturgicznego po kanonizacji Juana Diego 31 lipca 2002r.

 

Powrót do → Kalendarza adwentowego

Obecni na Forum

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Back to top